W dniach 19 – 21.06.2017 r. w Elblągu odbyła się XIII Ogólnopolska Gimnazjada w Halowych Grach Zespołowych. Drużynę piłki ręcznej dziewcząt z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Grodkowie reprezentowały: Biskup Martyna, Jurak Julia, Krawiec Paula, Kupińska Sandra, Majerska Julia, Migoń Marcelina, Socha Dagmara, Świerczyńska Marta, Gortowska Paulina, Korzeniowska Patrycja, Kwarta Aleksandra, Kwarta Paulina, Skotnicka Klaudia i Walczak Malwina. Niestety z powodu kontuzji w zawodach nie mogła wziąć udziału Julia Seremet, która jest ważnym ogniwem drużyny. Opiekunami zespołu są: Adam Boczarski i Sławomir Łoza.

Gimnazjadę rozpoczęto od rozegrania meczów eliminacyjnych w grupach. W pierwszym meczu nasz zespół spotkał się z drużyną Gimnazjum nr 1 z Żagania. Mimo zaciętej walki naszych zawodniczek mecz zakończył się jedno bramkową wygraną rywalek ( 10 : 11 ). Kolejną drużyną, z którą w tym dniu przyszło się nam zmierzyć była reprezentacja Gimnazjum nr 5 z Piotrkowa Trybunalskiego. W tym meczu, niemal od pierwszych minut nasze dziewczęta narzuciły swój styl gry. Skuteczność wyprowadzanych ataków i twarda obrona doprowadziły do pokonania rywalek pięcioma trafieniami ( 15 : 10 ). W ostatnim meczu tego dnia spotkaliśmy się z drużyną Gimnazjum nr 1 ze Staszowa. Początek meczu to nieskuteczność naszych zawodniczek w ataku przy niezbyt wymagającej obronie rywalek. Jednak w miarę upływu czasu gry coraz bardziej zaznaczaliśmy swoją przewagę, co doprowadziło do korzystnego dla nas rezultatu końcowego ( 14 : 8 ).  Po pierwszym dniu sportowych zmagań zajęliśmy drugie miejsce w grupie znajdując się w pierwszej ósemce turnieju. W drugim dniu zawodów naszymi rywalkami była drużyna Gimnazjum nr 2 z Brodnicy i drużyna Gimnazjum nr 4 z Olkusza. Grodkowianki do spotkania z Brodniczankami wyszły mocno skoncentrowane i zmotywowane. Pierwsze minuty gry to bardzo twarda gra w obronie z jednej i z drugiej strony. Nieustępliwość, mądra gra obronna naszej drużyny, coraz skuteczniejsze ataki i świetna postawa Dagmary w bramce wyprowadziły naszą drużynę na trzy bramkowe prowadzenie, które utrzymywaliśmy jeszcze pięć minut przed końcem spotkania. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 18 : 18. Następnymi rywalkami, z którymi przyszło się nam zmierzyć były dziewczęta z Olkusza. Początkowa faza meczu to wyrównana gra z obu stron. Jednak błędy rywalek skutecznie wykorzystywały nasze dziewczęta, które przez większość meczu utrzymywały dwu i trzy bramkowe prowadzenie kończąc spotkanie zwycięstwem 13:11.  Z niecierpliwością oczekiwaliśmy spotkania Brodnicy z Żaganiem, gdyż zwycięstwo Brodniczanek dawało nam możliwość gry o brązowe medale. Wielka była nasza radość   po zwycięstwie dziewcząt z Brodnicy, bo już zajmowaliśmy co najmniej czwarte miejsce w turnieju. Ostatni dzień zawodów to mecz z utytułowaną drużyną Gimnazjum nr 11 ze Szczecina. Stawką tego spotkania było trzecie miejsce wśród polskich gimnazjów.  Nasza drużyna jak pewnie większość ekip odczuwała już trudy turnieju. Na szczęście poza obolałymi ze zmęczenia mięśniami nie było kontuzji, które uniemożliwiałyby naszym dziewczętom grę. Zdając sobie sprawę z wagi meczu musieliśmy się mocno zmotywować i zagrać najlepiej jak potrafimy. Pierwsze sekundy meczu to dwie szybkie kontry Marty  z prawej strony boiska zakończone skutecznymi rzutami. Następną bramkę zdobywają przeciwniczki. Kolejną znowu my po silnym rzucie Marceliny z drugiej linii. Następne minuty spotkania to wielki ale skuteczny wysiłek obronny naszych dziewcząt  i kąśliwe kontrataki z naszej strony często kończone zdobyczami bramkowymi ku rozpaczy szczecinianek. Przez całe spotkanie grodkowianki utrzymywały minimalne prowadzenie nie pozwalając przeciwniczkom na zdobycie przewagi bramkowej. Nie pomogło wyłączanie Marceliny, gdyż byliśmy na to przygotowani. Prawidłowo wykonywane przez Julię  i Malwinę uwolnienia koleżanki skutkowały jej szarżami na bramkę rywalek a rzuty z nieprawdopodobnych sytuacji kończone celnymi trafieniami wprowadzały zwątpienie w zwycięstwo naszych rywalek. Mając przewagę czterech bramek, gdy do końca meczu zostało niespełna dwie minuty wiedzieliśmy, że tego meczu nie możemy przegrać.  Tak też się stało. Zwyciężyliśmy 25 : 22. Radość jaka zapanowała w naszej ekipie jest trudna do opisania. Po prostu trzeba było to zobaczyć. Trzecie miejsce na Gimnazjalnych Mistrzostwach Polski stało się faktem. Dodatkową radością i powodem do dumy dla naszej drużyny było zdobycie przez Marcelinę Migoń tytułu najlepszej zawodniczki mistrzostw.Po tych zawodach mamy jednak pewien niedosyt, ponieważ gdybyśmy zamiast zremisować  z Brodnicą zwyciężyli choćby jedną bramką walczylibyśmy o Mistrzostwo Polski. Okazało się bowiem, że to właśnie Brodnica zdobyła mistrzostwo naszego kraju.

Drużyna dziewcząt z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Grodkowie wraz z opiekunami pragnie podziękować wszystkim kibicom, a także tym bez których wyjazd na mistrzostwa byłby bardzo trudny. Dziękujemy UG i M Grodków, klubowi UKS „OLIMP” Grodków, SZS w Grodkowie, WSZS w Opolu, oraz firmie „DANTUR”.