Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Najmniejsza wieś w gminie znajduje się na południowy-zachód od Grodkowa. Od XVII do XX wieku była przysiółkiem Starego Grodkowa i stanowiła część jej majątku.

W Żarowie od 1879 roku znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Chorych. W południowej części wsi znajdował się niewielki pałac z XIX wieku, który został zbudowany przez ówczesnego właściciela majątku Kurta Habela. Założenie dopełniał niewielki park oraz zabudowania gospodarcze ze stajniami, gdyż pasją gospodarza była m.in. hodowla koni. Z miłości do swoich zwierząt nie opuścił pałacu w 1945 roku, mimo nadchodzących Rosjan, co przypłacił życiem. W trakcie ciężkich walk pomiędzy Rosjanami a Niemcami pałac został spalony, a potem rozebrany.

 do góry