Sołectwa

Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Wierzbnik

Wieś Wierzbnik lezy przy trasie Grodków-Brzeg. Zabudowani wsi tworzą zwarty ciąg po obu stronach jezdni. Położona jest ona na terenie lekko podmokłym. W części północnej płynie z południa ku północy niewielki potok Wiązówka, do którego wpadają mniejsze bezimienne cieki okalające wieś do wschodu i zachodu. Ilość mieszkańców określana jest na 350 osób.

Pierwsza wzmianka o Wierzbniku pochodzi z 1305 r. Wieś należała do właścicieli ziemskich z Pogorzeli. W 1375 r. Jeszko Pogorzeli sprzedał swoja własność grodkowskiemu kasztelanowi Peschko Roseau. Następnie majątek rycerski należał do rodziny Neugebauer, a ostatnio właścicielem była rodzina Sornek.

Wierzbnik posiadał jedna z największych budowli zamkowych ze słynną galerią obrazów znanego na świecie malarza Aloisa Erdtelta, który pochodził z Wierzbnika. Zamek został zniszczony podczas II wojny światowej.

W centrum Wierzbnika znajduje się odrestaurowany, barkowy kościół p.w. Michała Archanioła z pięknym ołtarzem i płyta nagrobną Henryka Achtela. (zm. 1595 r.).

W wiosce jest zabytkowy park - pozostałość po zabudowaniach zamkowych, z rzadkimi okazami drzew. W centrum stoi Publiczna Szkoła Podstawowa i przedszkole.

Wierzbnik słynie z bardzo prężnie działających organizacji: Ochotniczej Straży Pożarnej, Ludowego Zespołu Sportowego, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi i Koła Gospodyń Wiejskich.

  • Data aktualizacji: 2019-05-24 13:36
  • |
  • Licznik odwiedzin: 6 499 658