Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Wierzbna położona jest na południowy-zachód od Grodkowa, przy drodze 385 w kierunku Ziębic. Historia jej powstania należy do najmniej znanych w gminie. Można się domyślać, że tak jak niemal wszystkie miejscowości w tej okolicy, najprawdopodobniej należała do cystersów z Kamieńca i wrocławskich biskupów. Wiadomo natomiast, że w drugiej połowie XVII wieku jej właścicielami była rodzina von Clausnitz. Kolejni gospodarze w majątku to baron von Trach w drugiej połowie XVIII stulecia. Około 1801 roku wieś należała do rodziny von Lorentz, a potem Deutsch i Huene oraz do Georga Behrli. Pod koniec tego samego stulecia w dawnym majątku powstał niewielki dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi, lecz nie przetrwał on do naszych czasów. Przed wybuchem II wojny światowej wieś wchodziła w skład dóbr rodziny von Francken-Sierstorpff z Jędrzejowa.

 do góry