Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Historia Strzegowa sięga XIV stulecia. Początkowo wieś należała do klasztoru cystersów z Kamieńca, wrocławskich biskupów, a pod koniec XVII wieku trafiła w ręce rodziny von Clausnitz. Następni znani właściciele Strzegowa występują w połowie kolejnego stulecia, kiedy majątek był własnością rodziny von Trach, a potem von Rothkirch. W 1806 roku majątek należał do Charlotte von Stillfied, w 1820 roku do Georga von Ohlen, w 1844 roku do Hochbergów, a w 1858 roku znalazł się w posiadaniu Emila Keetmanna. W jego rodzinie strzegowskie dobra pozostały do XX wieku. Za czasów rodziny Keetmann w drugiej połowie XIX stulecia we wsi zbudowano piętrowy neorenesansowy pałac. Został zniszczony w 1945 roku.

W Strzegowie znajdował się kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku. W jego miejscu znajdowała się świątynia, która w dokumentach była wzmiankowana w 1335 roku. Niewielka budowla stała na charakterystycznym wzniesieniu we wsi. Została mocno uszkodzona w czasie walk w 1945 roku, a potem z biegiem lat popadła w ruinę i została rozebrana. Do dziś pozostał jedynie dawny mur, którego fragmenty pochodzą z czasów średniowiecza. W miejscu kościoła zbudowano małą kaplicę.

W 1855 r. została wybudowana szkoła . Obecnie w budynku szkoły powstał dom Dziecka. Okolice wioski porośnięte są lasami obfitującymi w zwierzynę, grzyby i jagody.

 do góry