Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Miejscowość leżąca przy drodze wojewódzkiej NR 401 relacji Grodków-Nysa, stanowi ona granice dwóch powiatów: brzeskiego i nyskiego. Zamieszkuje ją około 350 mieszkańców.

Historia wsi sięga roku 1250. Początkowo stanowiła własność cystersów z Kamieńca, a potem należała do grodkowskiego magistratu. W połowie XIX wieku nowymi właścicielami została rodzina Bayer, w 1851 roku Franzke, a po nim Walter Skupin. Wówczas także w majątku został zbudowany pałac, który nie przetrwał do czasów współczesnych. Po II wojnie uszkodzona budowla została rozebrana. Do dziś pozostały jedynie dawne zabudowania gospodarskie. Zanim pałac został uszkodzony w XX wieku należał m.in. do Josepha Korsave, dr Gustava Schulze, a potem do Górnośląskiego Towarzystwa Ziemskiego.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem we wsi jest okazała budowla dawnego zakładu wychowawczego o zaostrzonym rygorze, która obecnie pełni funkcje mieszkalne.

Nowa Wieś Mała nie posiada własnego kościoła ani szkoły, ale znajduje się tam kilka zakładów pracy, w których znajduje zatrudnienie  kilkadziesiąt osób z okolicznych miejscowości. Jest wsią typowo rolniczą, gdzie rolnicy poza produkcją roślinną zajmują się również produkcja zwierzęcą. Na jaj terenie znajduje się  stacja benzynowa.

 do góry