Sołectwa

Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Młodoszowice

Wieś położna w bezpośredniej bliskości autostrady A4 w rejonie tzw. Węzła Przylesie. Pierwsze wzmianki pisane o Młodoszowicach pochodzą z 1136 r. za sprawa Zakonu Templariuszy, którzy w owym czasie wybudowali kościół i klasztor, całość zbudowana była z drewna. W pierwszej połowie XV w. w wyniku pożaru, który całkowicie strawił kościół wybudowano obok murowany, który zachował się do chwili obecnej. Przetrwał również częściowo zdekompletowany w wyniku wojen ołtarz, wykonany w drewnie przez uczniów Wita Stwosza. Wykopaliska prowadzone w latach  60-tych XX w. potwierdziły osadnictwo we wsi pochodzące z okresu  4,5 lat p.n.e. - eksponaty archeologiczne znajdują się w muzeum opolskim.

Dogodne położeni wsi pozwala podziwiać pasmo Gór stołowych i Górę Ślężę. Gro mieszkańców wsi to przesiedleńcy i potomkowie rodzin z terenów Tarnopola i Wołynia. Pamiętając swoją wędrówkę  chętnie utrzymują kontakty z byłymi mieszkańcami wsi, z Niemiec. Wszystkie imprezy okolicznościowe odbywają się w doskonale wyposażonej świetlicy wiejskiej z zapleczem  kuchennym i socjalnym oraz na pełnowymiarowym boisku sportowym.

  • Data aktualizacji: 2019-05-24 13:36
  • |
  • Licznik odwiedzin: 6 499 600