Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Mikołajowa to jedna najmniejszych wsi w gminie. Jej historia sięga połowy XIV wieku. Pierwsze udokumentowane informacje pochodzą z 1361 roku, kiedy wymieniono w dokumentach sołtysa Vitigo. Do XIX wieku majątek stanowił własność zakonu krzyżackiego z czerwoną gwiazdą, który istniał jedynie w Czechach i na Śląsku, i był oddawany w dzierżawę. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1810 roku wieś stała się własnością prywatną. Wśród wielu właścicieli Mikołajowej w XIX wieku można wymienić rodziny Regenbrecht, von Oheimb, Braun, Haunschild i Volkland.

We wsi znajdował się piętrowy neoklasycystyczny pałac z XIX wieku. Po przejęciu majątku z folwarkiem przez władze w pałacu powstała m.in. szkoła zawodowa dla dziewcząt. Pałac, który znacznie ucierpiał w 1945 roku, wiele lat po zakończeniu II wojny światowej został rozebrany ze względów bezpieczeństwa. Do dziś pozostał jedynie fragment parku i zabudowania gospodarskie.

 do góry