Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Gierów to mała wieś położona przy drodze nr 385 w kierunku Ziębic. Po raz pierwszy wzmiankowana była w 1321 roku. Na początku XVIII wieku była własnością barona Ernesta Wilhelma von Barfuss, którego rodzina, według legend, wywodziła się z najbliższego otoczenia rzymskiego cesarza. Baron zmarł w 1718 roku nie doczekawszy się potomka, a kolejnymi właścicielami zostali przedstawiciele rodziny von Folgersberg. W tym samym wieku Gierów przejął pułkownik Karol Chrystian von Geisberg, służący w armii pruskiej na Śląsku. Potem właścicielami byli Ernst Heitz, baron von Renz, hrabia Fürstenth (1845), Gustaw Kolbe (1886) i porucznik Filip Pohl (od 1891 roku). W posiadaniu jego rodziny Gierów pozostał prawdopodobnie do II wojny światowej.

Dwór w stylu barokowo-klasycystycznym zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasie gdy należał do Folgersbergów. Budynek swój pierwotny układ wnętrz zatracił w trakcie odbudowy w 1960 roku. Założenie dopełniał park krajobrazowy w stylu angielskim. Dominowały w nim lipy, wiązy i klony, lecz pierwotna kompozycja alei, ścieżek, jak i strumieni, nie zachowała się do czasów współczesnych. Dwór po II wojnie światowej, w trakcie której również ucierpiał, stał się własnością Skarbu Państwa. Dziś w jego wnętrzach znajdują się mieszkania prywatne.

 do góry